Totul despre Simona Halep (3)

in Lecturi la lumina ceaiului

2014, confirmarea
Halep a început anul 2014, cel care i-a marcat ascensiunea la Sydney International, unde a fost cap de serie numãrul 7, însã a fost eliminatã în runda inauguralã de americanca Madison Keys, numãrul 37 mondial, cu scorul 1-6, 4-6. La Australian Open, unde a fost locul 11 WTA, Simona s-a oprit în sferturi, unde a fost învinsã de slovaca Dominika Cibulkova, locul 24 mondial. Totuşi, România va avea a patra reprezentantã în primele 10 locuri ale lumii în clasamentul mondial feminin, dupã Mariana Simionescu, Virginia Ruzici şi Irina Spîrlea. La data de 16 februarie 2014, Halep a cîştigat Qatar Open, învingînd-o pe Angelique Kerber din Germania cu 6-2, 6-3. Este cel de-al şaptelea turneu cucerit de Simona Halep în carierã. În urma acestui succes, Halep a urcat pe locul 9 în clasamentul WTA. În martie 2014, a ajuns în semifinalele turneului american de la Indian Wells unde a pierdut în faţa polonezei Agnieska Radwanska, a doua favoritã a turneului. Halep se gãsea în acel moment pe locul 7 al WTA, dar a promovat pe 16 martie pe locul 5 mondial. Halep a reuşit sã urce pînã în mai pe locul 4 WTA. La Mutua Madrid Open a disputat finala împotriva Mariei Şarapova, unde rusoaica s-a impus în trei seturi, cu 1-6, 6-2, 6-3. La data de 5 iunie 2014, Simona a ajuns la Roland Garros în prima ei finalã de Grand Slam, dupã ce le-a învins în sferturile de finalã pe Svetlana Kuzneţova (cîştigãtoare a douã turnee de Grand Slam) şi în semifinale pe Andrea Petkovic (cu 6-2, 7-6). În finalã, românca a întîlnit-o pe cîştigãtoarea turneului din 2012, Maria Şarapova, care a cîştigat cu scorul de 4-6, 7-6, 4-6 dupã o întîlnire care a durat mai bine de 3 ore. Cu punctele obţinute prin disputarea finalei, începînd cu data de 5 iunie 2014, Simona a urcat pe locul 3 în clasamentul mondial WTA, cea mai de sus poziţie deţinutã vreodatã de vreo jucãtoare de tenis româncã. Simona a continuat parcursul foarte bun de la Roland Garros, ajungînd pînã în semifinalã şi la al treilea turneu de mare şlem al anului, Wimbledon. Aici a fost învinsã de canadianca Eugenie Bouchard, cu scorul de 6-7(5), 2-6 dupã ce în primul set, la scorul de 2-2 a suferit o accidentare la gleznã. La o sãptãmînã dupã turneul de la Wimbledon a participat la prima ediţie a BRD Bucharest Open unde a reuşit sã se impunã în finalã în faţa favoritei nr. 2 a competiţiei, italianca Roberta Vinci, cu scorul de 6-1, 6-3, al optulea trofeu al carierei. Cel mai dificil meci al turneului a fost cel din semifinalã, unde a depãşit-o pe Monica Niculescu cu scorul de 6-2, 4-6, 6-1. Pe 22 octombrie, în cadrul Turneului Campioanelor din Singapore, Simona Halep a învins-o pe jucãtoarea numãrul 1 mondial la aceea datã, Serena Williams, cu scorul 6-0, 6-2, iar în semifinale (25 octombrie2014) a învins-o şi pe Agnieszka Radwanska. Simona Halep a cedat în finalã în faţa numãrului 1 mondial, Serena Williams, cu scorul 3-6, 0-6. 2015, un an aproape perfect pentru Simona Halep. În 2015, Simona Halep a mers excelent. A început anul cu trofeul de la Shenzen, al nouãlea. A fost apoi bãtutã de Makarova la Australian Open, un meci care a întãrit-o şi mai mult. „De la acel joc, mi-am spus cã nu o sã mai pierd niciodatã fãrã luptã”, a spus ea. Apoi, ea a cîştigat la Dubai şi la Indian Wells trofeele cu numãrul 10 şi 11, turneul american fiind şi cel mai important al carierei. A pierdut un meci de mare luptã cu Serena Williams în semifinalele Miami Open şi merge foarte bine şi la Stuttgart. Campioana este susţinãtoare a echipei de handbal HCM Constanţa şi a centrului Marius Stavrositu, al cãrei tricou îl are. Cînd timpul îi mai permitea şi nu avea programul atît de încãrcat ca acum, Simonei îi plãcea sã se relaxeze, printre altele, şi la pescuit.